Maciej Uranowski

 

Ze Szkolnego Laboratorium Na Uczelnię Wyższą

 

Maciej Uranowski to tegoroczny absolwent liceum. W szkolnym laboratorium rozpoczął swoją przygodę z nauką. Jego badania zainteresowały naukowców prestiżowych uczelni wyższych, a ich wstępne wyniki dają światło nadziei na wynalezienie leku na raka.

Maciej Uranowski ma dość niecodzienne zainteresowania – pasjonuje się fitochemią i mykologią

(badaniem grzybów). Wiele miesięcy poświęcił na badanie betuliny w pniarku brzozowym (gatunek

grzyba). Doświadczenia prowadził w szkolnej pracowni chemicznej. Swój projekt badawczy zgłosił do ogólnopolskiego konkursu Explory. Wzbudził nim zainteresowanie naukowców. – Otrzymałem staż w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni – mówi Maciej. – To pozwoliło mi na bardziej profesjonalne próby badania grzybów. Tam też z koleżanką Basią rozpocząłem swój drugi projekt. Był poważniejszy, dotyczył badania wpływu ekstraktu z wrośniaka garbatego na komórki nowotworowe – opowiada.

Wyniki doświadczeń prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim potwierdziły przypuszczenia

Macieja. – Okazało się, że ekstrakt ten ma cytotoksyczny wpływ na komórki nowotworowe – mówi.

Szczególnie ciekawe okazały się wyniki chromatografii gazowej, czyli metody oznaczania substancji w ekstrakcie – dodaje.

Substancja ta została wcześniej wykryta w czerwonomorskich gąbkach. Pod kątem działania na komórki nowotworowe badali ją izraelscy naukowcy. – Ekstrakt z grzyba zawierał jej sporą ilość – tłumaczy Maciej i dodaje, że w przyszłości zamierza kontynuować badania rozpoczęte w szkole. –

Wymagają powtórzenia i doprecyzowania kilku elementów. Dają jednak światło nadziei – zaznacza. – To właśnie dzięki „katolikowi” rozpocząłem swoją przygodę z nauką. Jeżeli ktoś ma podobne pasje, to serdecznie polecam naszą szkołę. Gdy tylko wykażesz inicjatywę, nauczyciele zrobią wszystko, żeby cię wesprzeć – podkreśla.

Maciej Uranowski dzięki tytułowi finalisty w konkursie Explory 2022/2023, ma prawo do uproszczonej rekrutacji ubiegając się o indeks na wybrane kierunki na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. – Swoją przyszłość wiążę ze stomatologią – zdradza.