Sięgnij nieba! – warsztaty i obserwacje astronomiczne.

KILKASET OSÓB POZNAWAŁO TAJEMNICE NIEBA PODCZAS ASTROMIKOŁAJEK I WYCIECZKI DO OBSERWATORIUM

Kilkaset osób wzięło udział w Pierwszych Chełmińskich Astromikołajkach zorganizowanych przez „katolik” w Chełmnie. Dzięki dotacji zdobytej przez szkołę, grupa uczniów spędziła dzień na poznawaniu tajemnic astronomii w podtoruńskich Piwnicach.

Pasjonatów astronomii nie brakuje w Katolickich Pallotyńskich Szkołach w Chełmnie. Na co dzień miłość do tej dziedziny nauki zaszczepia w młodzieży astronom Szymon Żywica, który uczy w “katoliku” fizyki. To dzięki niemu szkoła pozyskała ponad 100 tys. zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki na popularyzację astronomii.

O niebie opowiadali astronomowie z Torunia

W ramach dotacji zorganizowane zostały Pierwsze Chełmińskie Astromikołajki, do udziału w których szkoła zaprosiła młodzież z powiatu chełmińskiego. Pasjonujący wykład o tym, co będzie można zobaczyć na świątecznym niebie, wygłosił astronom i pracownik planetarium w Toruniu dr Jerzy Rafalski, znany również z telewizyjnych i radiowych audycji. Dzieci i młodzież w skupieniu wysłuchały fascynującej opowieści o kosmosie i ciałach niebieskich, wygłoszonej przez Szymona Żywicę. Ukoronowaniem spotkania były warsztaty poprowadzone przez młodych astronomów z Torunia. Z oferty skorzystało ok. 400 osób (uczniowie „katolika”, szkół podstawowych w Chełmnie i okolicy oraz seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie). Dla odwiedzających organizatorzy przygotowali poczęstunek i pamiątkowe upominki.

Tajniki astronomii w obserwatorium pod Toruniem

W ramach projektu uczniowie “katolika” wyjechali na wycieczkę do Obserwatorium Instytutu Astronomii UMK w podtoruńskich Piwnicach. W tajniki obserwacji astronomicznych i pracy astronomów wprowadził ich prof. Andrzej Strobel. Młodzież zwiedziła z nim urokliwy o każdej porze roku park, będący odwzorowaniem modelu Układu Słonecznego. Miała też jedyną w swoim rodzaju okazję, żeby zajrzeć pod kopuły dwóch najważniejszych teleskopów optycznych – astrografu Drapera i teleskopu Schmidta-Cassagraina. Wrażenie na uczniach zrobił imponujący – 32-metrowy radioteleskop RT4. O historii i ewolucji Układu Słonecznego opowiedział im dr Marcin Gawroński. A pod okiem Dawida Jankowskiego i Agnieszki Górskiej-Pukownik podczas warsztatów badali prawa optyki geometrycznej. Na pamiątkę stworzyli okulary działające jak spektroskop. W ramach projektu szkoła wzbogaciła się w profesjonalny sprzęt, z którego regularnie korzystają uczniowie.

 

Projekt „Sięgnij nieba!” dofinansowano przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu “Program Wsparcia Edukacji”. Wartość finansowania dofinansowania: 100 tys. złotych, całkowitą wartość zadania: 112 tys. złotych.

Projekt „Sięgnij nieba!” polega na cyklicznym organizowaniu wydarzeń, warsztatów, szkoleń, konkursów, wystaw i obserwacji astronomicznych. Docelowo obejmie swoim zasięgiem uczniów szkoły podstawowej i liceum (około 120 osób), społeczność szkolną (rodzice, dziadkowie – około 200 osób). Część wydarzeń obejmie również zainteresowanych mieszkańców miasta Chełmna i inne osoby chętne – będą miały charakter otwarty. Planowane są zarówno obserwacje bezpośrednie, jak i wykonywanie obserwacji cyfrowych przy pomocy kamery (wykonywanie zdjęć), fotometrii wielobarwne , wykonywanie przez uczniów samodzielnych obserwacji, astrofotografii, zbierania i analizy danych obserwacyjnych. Wykonywanie własnych pomiarów na podstawie samodzielnie zebranych danych, ich analiza, analiza błędów i niepewności oraz końcowa interpretacja wyników.