Sala gimnastyczna

 
PO 28 LATACH SPEŁNIŁY SIĘ MARZENIA.
 
Na własną halę sportową społeczność „katolika” czekała od początku istnienia szkoły. Warto było. Teraz może poszczycić się nowoczesnym obiektem, dzięki któremu uczniowie mają gdzie ćwiczyć, realizować sportowe pasje i pielęgnować talenty.

 

Bolączką Katolickich Pallotyńskich Szkół w Chełmnie był przez ponad ćwierć wieku ich istnienia,  brak sali gimnastycznej. Marzenia o własnym miejscu do ćwiczeń, realizacji sportowych pasji i pielęgnowaniu talentów zaczęły nieśmiało kiełkować w 2018 roku. Budowa hali przypadła na trudny okres pandemii – losy inwestycji niejednokrotnie stawały pod znakiem zapytania.

Wielkie święto w „katoliku”

Po ponad 4 latach nadszedł wielki dzień – 18 października 2022 roku, na który z utęsknieniem czekali uczniowie, nauczyciele i rodzice. Świętowali z nimi liczni goście z całej Polski.

W uroczystym otwarciu hali sportowej uczestniczył Piotr Całbecki, marszałek woj. kujawsko-pomorskiego, od którego wszystko się zaczęło. Dyrektor szkoły – ks. Paweł Orpik podkreślał, że do rozpoczęcia tak kosztownej, czasochłonnej i skomplikowanej inwestycji zainspirował go właśnie marszałek. – Kilka lat temu, podczas pobytu w Chełmnie, odwiedził naszą szkołę. Spędził w niej 2 godziny, nie zerkał na zegarek, nie był zniecierpliwiony. Mówił, że mu się u nas podoba, zasugerował, że hala by się przydała – wspominał ks. Paweł Orpik i podkreślał, że na wsparcie Piotra Całbeckiego oraz jego pracowników mógł liczyć przez cały czas budowy hali (za pośrednictwem zarządu województwa szkoła dostała 1 mln zł  dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Nowoczesna, designerska, wyjątkowa

Marszałek przyznał podczas uroczystości, że na wielu otwarciach hali bywał, ale ta jest wyjątkowo nowoczesna, designerska i podoba mu się szczególnie. Dyrektorowi przekazał czek na 130 tys. zł na zakup sprzętu sportowego (dzięki wsparciu na początku 2023 roku powstał nowoczesny i bezpieczny plac zabaw).

Po występach uczniów oraz wręczeniu podziękowań pierwszego honorowego gola strzelił do bramki ks. Zdzisław Szmeichel, przełożony poznańskiej prowincji Księży Pallotynów, która prowadzi szkołę.

Hala sportowa w liczbach

Hala ma 12 m wysokości, a jej powierzchnia użytkowa to 840 m kw. Mieszczą się w niej pełnowymiarowe boiska do koszykówki, siatkówki, tenisa ziemnego i badmintona. Można też trenować piłkę ręczną.

Obiekt wyposażony jest w wykładzinę zabezpieczającą podłogę, dzięki której można w nim organizować imprezy kulturalne i rozrywkowe. Do tego typu wydarzeń dostosowana jest aranżacja sali (odpowiednie nagłośnienie, oświetlenie przypodłogowe oraz wentylacja).

Budynek jest w pełni przystosowany do osób z niepełnosprawnościami. Nie ma w nim żadnych progów, posiada windę.

W obiekcie są 2 szatnie z prysznicami i toaletami oraz 3 osobne toalety, w tym jedna dla osób niepełnosprawnych. Wydzielone zostały pomieszczenie na sprzęt sportowy oraz mała sala do gimnastyki korekcyjnej i rytmiki dla najmłodszych uczniów.