Bolączką Katolickich Pallotyńskich Szkół w Chełmnie był przez ponad ćwierć wieku ich istnienia, brak sali gimnastycznej. Marzenia o własnym miejscu do ćwiczeń, realizacji sportowych pasji i pielęgnowaniu talentów zaczęły nieśmiało kiełkować w 2018 roku. Budowa hali przypadła na trudny okres pandemii – losy inwestycji niejednokrotnie stawały pod znakiem zapytania.
Wielkie święto w „katoliku”
Po ponad 4 latach nadszedł wielki dzień – 18 października 2022 roku, na który z utęsknieniem czekali uczniowie, nauczyciele i rodzice. Świętowali z nimi liczni goście z całej Polski.
W uroczystym otwarciu hali sportowej uczestniczył Piotr Całbecki, marszałek woj. kujawsko-pomorskiego, od którego wszystko się zaczęło. Dyrektor szkoły – ks. Paweł Orpik podkreślał, że do rozpoczęcia tak kosztownej, czasochłonnej i skomplikowanej inwestycji zainspirował go właśnie marszałek. – Kilka lat temu, podczas pobytu w Chełmnie, odwiedził naszą szkołę. Spędził w niej 2 godziny, nie zerkał na zegarek, nie był zniecierpliwiony. Mówił, że mu się u nas podoba, zasugerował, że hala by się przydała – wspominał ks. Paweł Orpik i podkreślał, że na wsparcie Piotra Całbeckiego oraz jego pracowników mógł liczyć przez cały czas budowy hali (za pośrednictwem zarządu województwa szkoła dostała 1 mln zł dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
Nowoczesna, designerska, wyjątkowa
Marszałek przyznał podczas uroczystości, że na wielu otwarciach hali bywał, ale ta jest wyjątkowo nowoczesna, designerska i podoba mu się szczególnie. Dyrektorowi przekazał czek na 130 tys. zł na zakup sprzętu sportowego (dzięki wsparciu na początku 2023 roku powstał nowoczesny i bezpieczny plac zabaw).
Po występach uczniów oraz wręczeniu podziękowań pierwszego honorowego gola strzelił do bramki ks. Zdzisław Szmeichel, przełożony poznańskiej prowincji Księży Pallotynów, która prowadzi szkołę.
Hala sportowa w liczbach
Hala ma 12 m wysokości, a jej powierzchnia użytkowa to 840 m kw. Mieszczą się w niej pełnowymiarowe boiska do koszykówki, siatkówki, tenisa ziemnego i badmintona. Można też trenować piłkę ręczną.
Obiekt wyposażony jest w wykładzinę zabezpieczającą podłogę, dzięki której można w nim organizować imprezy kulturalne i rozrywkowe. Do tego typu wydarzeń dostosowana jest aranżacja sali (odpowiednie nagłośnienie, oświetlenie przypodłogowe oraz wentylacja).
Budynek jest w pełni przystosowany do osób z niepełnosprawnościami. Nie ma w nim żadnych progów, posiada windę.
W obiekcie są 2 szatnie z prysznicami i toaletami oraz 3 osobne toalety, w tym jedna dla osób niepełnosprawnych. Wydzielone zostały pomieszczenie na sprzęt sportowy oraz mała sala do gimnastyki korekcyjnej i rytmiki dla najmłodszych uczniów.