„Katolik” w pigułce

 

Katolickie Pallotyńskie Szkoły w Chełmnie zapraszają: Dołącz do nas! Czekamy na Ciebie!

 

Katolickie Pallotyńskie Szkoły w Chełmnie to nowoczesna i doskonale wyposażona baza dydaktyczna, wyjątkowa atmosfera, indywidualne podejście do uczniów i bezpieczeństwo. To miejsce, w którym nacisk składzie się na rozwijanie pasji i zainteresowań, zaraża młodych ludzi ciekawością świata i wychowuje na dobrych i porządnych ludzi.

 

Katolickie Pallotyńskie Szkoły w Chełmnie mają blisko 30-letnią tradycję (powstały w 1994 roku). W ich skład wchodzą aktualnie szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące ulokowane w dwóch odrębnych budynkach. Wcześniej, przez 20 lat (do reformy edukacyjnej) funkcjonowało też gimnazjum.

„Katolik” w Chełmnie to nowoczesna i bezpieczna baza dydaktyczna

Młodsze dzieci uczą się w salach rozmieszczonych na trzech kondygnacjach o powierzchni blisko 1 tys. m kw. Powierzchnia tzw. „dużej szkoły” to 1,8 tys. m kw. na sześciu kondygnacjach.

Uczniowie mają do dyspozycji nowoczesną halę gimnastyczną (jej powierzchnia wraz z zapleczem to ponad 900 m kw.), oddaną do użytku w październiku 2022 roku oraz pełnowymiarowe boisko sportowe. Młodsze dzieci od kilku tygodni korzystają z nowego atrakcyjnego placu zabaw.

Szkoła sukcesywnie inwestuje w nowoczesne technologie, bezpieczeństwo oraz w poprawę dostępności dla osób niepełnosprawnych (winda, dostosowane toalety). Kompleks jest w pełni monitorowany, a przy drzwiach wejściowych zainstalowane są videodomofony. Budynki przeszły niedawno kompleksowy remont i termomodernizację.

Na przestrzeni ostatnich lat zagospodarowany został obszar wokół szkoły – parking oraz tereny zielone. W ciepłe dni uczniowie chętnie spędzają czas w przyległym parku.

„Katolik” w Chełmnie to profesjonalne pracownie i kompleksowe przygotowanie do matury

Dumą chełmińskiego „katolika” są profesjonalnie wyposażone pracownie do nauki przedmiotów ścisłych, a w szczególności chemii, fizyki i biologii, których pozazdrościć może niejedna uczelnia wyższa. Dzięki pozyskaniu dotacji z zewnętrznych źródeł szkoła dysponuje wysokiej klasy sprzętem do obserwacji astronomicznych, używanym m.in. podczas kółek zainteresowań.

Atutem „katolika” są kameralne warunki. Klasy nie są przepełnione, co sprzyja atmosferze do nauki. W rezultacie młodzież osiąga doskonałe wyniki na maturze. Co roku wśród uczniów są finaliści oraz laureaci konkursów kuratoryjnych i olimpiad. Niektórzy licealiści jeszcze przed ukończeniem szkoły zdobywają indeksy na studia.

Istotne jest też to, że żaden uczeń nie czuje się tu anonimowy. Nauczyciele w każdym dostrzegają potencjał i starają się go wydobyć, pomagają rozwijać pasje i zainteresowania.

Tym, co cenią sobie licealiści, jest możliwość wyboru rozszerzeń. Nauczyciele w ramach przygotowań do matury prowadzą dodatkowe zajęcia i konsultacje w mniejszych grupach.

Przyjazna szkoła i przyjemna nauka? W „katoliku” to możliwe!

W szkole nie ma zmianowości. Lekcje każdego dnia rozpoczynają się o godz.7.50 i w ogólniaku trwają nie dłużej, niż do godz.16.20. Godzina lekcyjna trwa w „katoliku” 40 minut.

Atutem jest tętniąca życiem świetlica, z której chętnie korzystają uczniowie klas I-III SP. Jest w niej miejsce na nieograniczoną dziecięcą twórczość, na eksperymenty, podczas których można trochę nabrudzić. Nikt tu nikogo nie karci, nie narzeka na bałagan czy nieład. – Pozwalam dzieciom, by były sobą. Lubię, gdy są autentyczne, naturalne – tłumaczy prowadząca świetlicę Paulina Dobrzyńska. – Staram się ich nie krytykować, nie wytykam im popełnianych błędów. Robię wszystko, by były szczere i otwarte. Bez skrępowania mówiły, jeśli mają jakiś problem, coś komuś dolega czy coś kogoś boli – opowiada.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców i spragnionych przygód dzieci, szkoła rozważa wydłużenie czasu zajęć świetlicowych od nowego roku szkolnego (2023/2024). – Jeśli tylko będzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie zapewnić opiekę od godz.6 rano do godz.18 – informuje ks. Paweł Orpik, dyrektor Katolickich Pallotyńskich Szkół w Chełmnie.

Szkoła nieustannie szuka nowych rozwiązań, by nauka i pobyt w niej były dla uczniów jeszcze bardziej komfortowe. Rozważane jest utworzenie własnego internatu oraz wprowadzenie profilowania w klasach VII i VIII SP.

Nie samą nauką „katolik” stoi. Co po lekcjach?

Szkoła to nie tylko nauka, ale i długa lista przyjemności – od ciekawych i zróżnicowanych zajęć pozalekcyjnych, podczas których młodzi ludzie rozwijają zainteresowania i pasje, aż po wydarzenia kulturalno-rozrywkowe i wycieczki krajowe oraz zagraniczne (w tym roku kilkudziesięcioosobowa grupa spędziła blisko tydzień we Włoszech).

Tu nawet kółko geograficzne staje się egzotyczną przygodą, od której ciężko uczniów oderwać.

Legendą obrósł już Nocny Maraton Matematyczny, podczas którego młodzież przygotowuje się do matury.

W grudniu 2022 roku odbyła się pierwsza edycja Chełmińskich Astromikołajek, a 21 marca 2023 roku – Pierwszy Wiosenny Festiwal Nauki. W imprezie skierowanej do uczniów klas 8 z podstawówek w Chełmnie, wzięło udział około 250 osób.

Do szkolnego kalendarza wydarzeń na stałe wpisały się doroczne Konkursy Przedmiotowe organizowane przez „katolik”. W edycji 2023 wzięło udział blisko 400 osób z 40 szkół w 5 powiatach, w tym również z powiatu świeckiego.

„Katolik” stawia na atmosferę i podejście do młodzieży

Osoby z zewnątrz, które odwiedzają „katolik”, zwracają uwagę na panującą tu ciepłą, serdeczną, wręcz domową atmosferę. W czym tkwi fenomen? – Wszystko opiera się na zaufaniu. Uczniowie wiedzą, że mogą z nami rozmawiać o wszystkim – tłumaczy ks. Paweł Orpik.

Procentuje podejście, gdzie uczeń traktowany jest jako partner w procesie edukacyjnym. – Młodzi ludzie muszą czuć, że są ważni i potrzebni, dlatego wsłuchujemy się w ich potrzeby – mówi ks. Paweł Orpik. – Muszą wiedzieć, że mają prawo do błędów. Trzeba przy nich być i tak nimi pokierować, by podejmując niewłaściwe decyzje wyciągali wnioski i w ten sposób rozwijali się, zdobywali doświadczenie i życiową mądrość. Młodzież potrzebuje ludzi autentycznych, którzy robią to, w co wierzą. Nie ma innej drogi dotarcia do młodego człowieka – argumentuje.

Szkoła ma katolicki charakter, co nie znaczy, że uczniowie godzinami rozprawiają o Bogu i wierze.

– Uczniowie mają mówić o świecie, o człowieku, o sobie samym, z perspektywy wartości zapisanych na kartach Ewangelii. Nie da się nikogo zmusić do dobroci, ale okazując ją wskazujemy kierunek, drogę, którą należy podążać – wyjaśnia ks. Paweł Orpik.

AGNIESZKA WASZKIEWICZ